Jaki wybrać naciąg?

Nie tylko wybór rakiety tenisowej jest ważny, ale również dobór odpowiedniego naciągu.  Przy wyborze naciągu należy kierować się jego elastycznością oraz wytrzymałością.

Wyróżniamy następujące naciągi :

 1. Sztuczne:

 - syntetyczne

 - poliestrowe

 2. Naturalne

 3. Hybrydowe

Przy doborze rakiety polecamy naciągi sztuczne. Po pierwsze są one tańsze od naturalnych, bardziej wytrzymałe, ustępują jednak nieco komfortem gry.

Naciągi syntetyczne charakteryzują się dużą elastycznością oraz dobrym komfortem. Jednak mają jedną podstawową wadę – małą wytrzymałość (szczególnie dla osób grających duży topspin). Polecamy ten rodzaj naciągu szczególnie dla osób grających rekreacyjnie, zawodnicy będą musieli często odwiedzać serwisy naciągania rakiet.

Naciągi poliestrowe na pewno są lepszą propozycją dla graczy dobrze grających. Ich zaletą jest przede wszystkim bardzo dobra wytrzymałość. Nowoczesne naciągi poliestrowe charakteryzują się również dobrą elastycznością. W stosunku do naciągów  syntetycznych na pewno ustępują komfortem gry.

Naciągi naturalne bez wątpienia mają nieporównywalny komfort gry w stosunku do naciągów sztucznych. Jednak podstawową wadą jest bardzo wysoka cena oraz mała wytrzymałość (gra przy padającym deszczu w ogóle nie wchodzi w grę).

Bardzo ciekawą propozycją są bez wątpienia naciągi hybrydowe, czyli połączenie naciągu syntetycznego lub naturalnego na strunach poziomych oraz naciągu poliestrowego na strunach pionowych. Taka kombinacja gwarantuje wysoki komfort oraz elastyczność a przy okazji jest również wytrzymała. Naciągami hybrydowymi gra wielu zawodników ze światowej czołówki m.in. Andy Roddick.

Siła z jaką powinny być naciągane rakiety jest zazwyczaj podawana przez producenta a zależy od ramy rakiety. Tolerancja wynosi +2, -2 kg i może zależeć na przykład od rodzaju piłek. Naciągi mają niestety jedną wadę - trzeba je  wymieniać - oczywiście naciągi pękają rzadko przy grze rekreacyjnej. Przy wymianie naciągu pamiętajmy, żeby nie oddawać sprzętu w niepewne ręce, radzimy skorzystać z profesjonalnego serwisu rakiet. Wymiana naciągu na nieodpowiednim sprzęcie może uszkodzić rakietę. 

WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE pobierz

- jeżeli twoje uderzenie jest wolne to potrzebujesz rakiety sztywnej: > 72 RA

- jeżeli twoje uderzenie jest średnie to średnia twardość rakiety: 72-68 RA

- jeżeli twoje uderzenie jest szybkie to potrzebujesz rakiety miękkiej: < 68 RA 

- jeśli wymagasz mało dokładnej gry - powierzchnia główki rakiety tenisowej: 700-740 cm2

- jeśli wymagasz średniej kontroli - powierzchnia główki: 700-630 cm2

- jeśli wymagasz bardzo dokładnej gry - powierzchnia główki rakiety: > 600 cm2 

Rotacja nadawana przez nadgarstek:

- bardzo duża: długość rakiety 70-71 cm

- średnia/normalna: długość rakiety 69-70 cm

- mała: długość rakiety 68-69 cm 

Potrzeba rotacji, stosowanie rotacyjnej gry:

- dużo rotacji: 14 strun głównych-pionowych

- średnia rotacja: 16 strun

- mała rotacja: 18 strun 

Wymagania co do kontroli:

- małe: 14 strun pionowych

- średnie/normalne: 16 strun

- duża precyzja: 18 strun 

Żywotność naciągu:

- mała: 14 strun pionowych

- średnia: 16 strun

- duża: 18 strun 

Typ budowy / siła zawodnika:

- silny, atletyczny: wysoki współczynnik swingweight (siły bezwładności)

- średniej budowy: średni współczynnik swingweight

- słaby, wątłej budowy: niski współczynnik swingweight 

Styl uderzania:

dynamiczna gra: balans 31-36

gra średnio dynamiczna: 31 -34

gra statyczna: 31 - 32

w tym wypadku, duży wpływ mają również i inne cechy zawodnika, tj. siła, styl gry.

Podsumowującpobierz

Niektóre sklepy oferują tak zwane rakiety testowe co oznacza, że przed decyzją o zakupie możemy spróbować kilku różnych modeli. W zasadzie zawsze powinniśmy wypróbować sprzęt przed zakupem..

Zawodnik, niezależnie od tego, czy dopiero zaczyna, czy gra już kilka ładnych lat, czuje którą rakietą gra mu się dobrze. Ma ona bowiem to do siebie, że dobrze leży w ręku niczym szyty na miarę garnitur. A każdy z graczy ma inne predyspozycje fizyczne i preferuje różny styl gry. W związku z powyższym musimy wybrać tą rakietę, którą gra nam się zdecydowanie najlepiej i z którą czujemy się wygodnie.

W przypadku gdy sklep odmówi nam wydania rakiety testowej, powinnyśmy poprosić o radę znajomych, trenerów lub zawodników, ludzi pracujących w klubach tenisowych. Oni zawsze będą nam służyć pomocą.

Nie słuchajmy natomiast porad sprzedawców, którzy chcąc na nas zarobić i korzystając z braku naszego doświadczenia, będą próbowali sprzedać nam rakiety bardzo drogie - najnowsze modele, tzw. ‘sprzęt który sam gra’. Czegoś takiego po prostu nie ma, a to jak wypadniemy na korcie zależy od naszych chęci, zacięcia i może odrobiny szczęścia. Na pewno nic nie stoi na przeszkodzie, aby po prostu spróbować i samemu przekonać się, na czym ta gra polega. Większość osób, które tak postąpiły twierdzi, że było warto.

Zapraszamy więc na kort smiley

Artykuł udostępniony dzięki firmie Pacific Polska. Dziękujemy!